Mistrz Polski - Karol Kroskowski
Solowym Mistrzem Polski w roku 2008 został
Reprezentant
Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi
oraz Rodzinnego Zespołu
Sygnalistów Myśliwskich
„ŻURAWIE” z Kościerzyny
Z konkursami muzyki myśliwskiej zetknął się Karol dość wcześnie, w roku 1997, kiedy to po raz pierwszy, jeszcze jako widz, pojechał do Przechlewa. Tam zafascynował się chrzypskimi „Bażantami”, a przykład młodych Wylegałów zachęcił Go do rozpoczęcia nauki gry na rogu. Pierwszych lekcji udzielił Mu ojciec, Kazimierz.
Swoje występy konkursowe rozpoczął w 2000 roku od klasy „D”, a udział w „Rogu Wojskiego” w Wałbrzychu w 2002 r. przyniósł Mu pierwszy sukces – zwycięstwo w klasie „C”, który powtórzył w 2003 r. na „Rogu Wojskiego” w Pszczynie.
Od 2003 r. rozpoczyna starty w konkursach i przeglądach regionalnych w klasie „B”, których ukoronowaniem było zwycięstwo w „Rogu Wojskiego” w Ciechocinku. W 2006 r. na „Rogu Wojskiego” w Kwidzynie zajmuje II miejsce w klasie „B” i rozpoczyna występy w klasie „A”.
W tymże roku podejmuje naukę w ZSL w Tucholi i kontynuuje naukę gry ma rogu pod okiem Piotra Grzywacza i zostaje członkiem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych pod batutą Pana Mirosława Pałczyńskiego.
W 2007 r. roku zwycięża, po raz drugi, w klasie „B” na konkursie o „Róg Wojskiego” w Goraju, bierze również udział w 11 konkursach i startując w klasie „A” dziewięciokrotnie zdobywa tytuły mistrzowskie.
W roku 2008 rozpoczyna zmagania konkursowe od wygrania klasy „A” na konkursach w Przechlewie i Barwicach, zaś ukoronowaniem Jego dotychczasowych startów jest zwycięstwo w klasie „A” na „Rogu Wojskiego” w Warcinie i zdobycie tytułu „Solowego mistrza Polski 2008 r.”.
Dopełnieniem tegorocznego wielkiego sukcesu jest wygranie klasy mistrzowskiej „A” we wszystkich siedmiu konkursach, w których brał udział już po „Rogu Wojskiego”. Potwierdził, tym samym, że należy do czołówki polskich sygnalistów a jurorom klasy „A” tegorocznych Mistrzostw Polski w Warcinie przysporzył wiele satysfakcji potwierdzając, że wysoka punktacja nie była przypadkiem.
Niekwestionowanym „nauczycielem” Karola był i jest coroczny udział w wielu konkursach regionalnych (bywało do jedenastu rocznie). To „szlifowanie formy” na każdy konkurs dało Mu umiejętność koncentracji, wyciszenia, opanowania tremy i zapanowanie nad tym, by forma zwyżkowała na tą godzinę i na te pięć- sześć minut, kiedy to przewodniczący jury mówi: „A teraz na scenę prosimy kolegę ..............., przygotuje się kol ..................”.
Od 2002 r., wraz z ojcem Kazimierzem, tworzą Zespół Rodzinny „Żurawie”, który propaguje muzykę myśliwską w kołach łowieckich Pomorza.
Z tego miejsca, szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli Karola, Panów: Antoniego Wenckiego z Kościerzyny, Mirosława Pałczyńskiego i Piotra Grzywacza z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, bo to niewątpliwie, Ich praca przełożyła się na Jego wielki tegoroczny sukces.
Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich „ŻURAWIE” Kościerzyna